Cennik napraw w HelppA

Jak prawidłowo ładować baterię iPhone’a, aby działała dłużej

© "HelppA" Serwis

Jak prawidłowo naładować baterię iPhone

Jaki typ baterii jest zamontowany w iPhonie?

W iPhonie, podobnie jak w większości współczesnych urządzeń elektronicznych (nie tylko telefonów komórkowych), stosowane są baterie litowo-jonowe. Akumulatory te (nazywane w skrócie Li-Ion) zastąpiły akumulatory niklowo-metalowo-wodorkowe (NiMh). Obecnie dostępne są również akumulatory litowo-polimerowe. Są one cieńsze i bezpieczniejsze niż akumulatory litowo-jonowe. Nie wiemy jednak, dlaczego producenci nowoczesnych gadżetów bardzo rzadko stosują ten typ baterii w swoich urządzeniach.

Jak prawidłowo naładować baterię iPhone

Jakie są szczególne cechy akumulatorów litowo-jonowych?

Każda bateria wymaga pewnej dozy „uwagi”. Nie wolno go zbyt mocno ładować ani rozładowywać. Akumulator obawia się nadmiernego nagrzania. Jeśli akumulator się przegrzeje, może się zapalić. Nie trzeba go zapalać ani wrzucać do ognia dla tego. Sam się zapali! Zużyty akumulator, który jest również rozdęty, jest najbardziej narażony na zapalenie się. Drugą dużą zaletą akumulatorów litowo-jonowych jest to, że są one mniej zależne od czasu ładowania. Można go doładowywać w dowolnym momencie i nie ma w tym nic złego.

Jaki jest optymalny tryb pracy dla akumulatora Li-Ion?

Wszyscy znamy pojęcie strefy komfortu. Niektóre nam się podobają, inne nie. Niektórzy trenerzy są wygodni, a inni nie. Akumulator Li-Ion ma taką samą strefę komfortu. Napięcia robocze akumulatora litowo-jonowego (a taki właśnie akumulator znajduje się w iPhonie, iPadzie, MacBooku) wynosi 3,6 – 4,25 V. Idealne warunki dla niego to takie, w których jest on naładowany do napięcia 3,8-4 V. To napięcie jest obecne w baterii iPhone’a, gdy jest ona naładowana w 30-80%. Jak wspomniano powyżej – duże rozładowanie i silne rozładowanie skracają żywotność akumulatora. Oczywiście zużywa się on również w trybie „komfortowym”, ale zużywa się znacznie szybciej, gdy wykracza poza tę strefę.

Jak wydłużyć czas pracy baterii iPhone’a, iPada i MacBooka

Staraj się utrzymać akumulator w jego strefie komfortu.

Zapewne zauważyłeś, że podczas zoptymalizowanego ładowania (wiesz, że iPhone ma taki tryb, prawda?) gadżet ładuje się do 80%, a następnie informuje, że w zasadzie można odłączyć ładowarkę. W tym momencie akumulator jest naładowany do napięcia 4 V. W tym trybie akumulator jest najbardziej komfortowy. Naładowanie do 100% spowoduje wzrost napięcia akumulatora do 4,2-4,25 V. Pozostałe 20% będzie ładować iPhone’a znacznie wolniej niż dotychczas. Wynika to z faktu, że wyjście poza strefę komfortu akumulatora nastąpi najłagodniej i zminimalizuje ciepło oraz zużycie akumulatora. Tak. Właśnie podczas ładowania od 80 do 100% akumulator nagrzewa się najbardziej.

Należy unikać rozładowywania akumulatora aż do jego całkowitego rozładowania.

„Uwaga! Poziom naładowania baterii iPhone’a wynosi mniej niż 20%!”. Oczywiście każdy z nas widział ten komunikat na ekranie swojego urządzenia. Więcej niż raz. Ten komunikat pojawia się, gdy akumulator jest rozładowany poniżej 3,8 V. W tym przypadku jest to również wyjście poza strefę komfortu. A im bardziej bateria iPhone’a zbliża się do poziomu 0%, tym bardziej staje się to niekomfortowe. Gdy napięcie baterii spadnie poniżej 3,6 V, iPhone wyłączy się. Jeśli zapomnisz naładować akumulator lub pozostawisz go na mrozie, napięcie akumulatora będzie nadal spadać. Oczywiście bateria nie będzie zadowolona z takiego stanu rzeczy.

Jakie wnioski można wyciągnąć?

Żywotność każdego akumulatora jest obliczana w cyklach pełnego naładowania. Cykl to ładowanie od minimum do maksimum. W akumulatorze każdego nowoczesnego urządzenia znajduje się płytka sterująca ładowaniem i rozładowywaniem. Jest to ta sama płytka, która zlicza te cykle. Apple twierdzi, że bateria iPhone’a może wytrzymać od 800 do 1000 cykli ładowania i rozładowania. Myślę, że już wiesz, co wpływa na długość pracy akumulatora. 1000, 800, a może nawet tylko 500 cykli! Jeśli za każdym razem rozładowujesz iPhone’a do zera, a następnie ładujesz go do 100% i wyłączasz optymalizację ładowania, nie możesz nawet marzyć o 800 cyklach! Myślę, że po roku użytkowania w 99% przypadków będziesz zmuszony do wymiany baterii! Pamiętaj – 30-80% to strefa komfortu baterii iPhone’a.

Dopóki bateria znajduje się w tej strefie, iPhone prawdopodobnie nawet nie uzna tego za cykl ładowania. Jeśli możesz go doładować – doładuj go! Ale próbuj naładować go do 100% tylko wtedy, gdy wiesz na pewno, że przez dłuższy czas nie będziesz mieć dostępu do ładowarki i będziesz potrzebować tego naładowania. Poziom naładowania baterii zbliża się do 20%, oraz 10% – zastanów się, czy telefon jest Ci teraz potrzebny? A może po prostu wyłączyć go na razie? Nie patrz na swoją stronę w mediach społecznościowych, ale na to, co jest wokół Ciebie! Ludzie przechodzący obok, ptaki latające nad Tobą, po prostu niebo! ))) Nie należy zapominać, że każdą baterię należy odpowiednio zutylizować. Wyrzucając go (lub cały swój telefon) do kosza lub przez okno samochodu, można skazić środowisko. I bardzo dużo!

bateria iPhone'a musi zostać zutylizowana w prawidłowy sposób

 

up-arrow
Używamy plików cookie, aby zapewnić najlepszą jakość korzystania z naszej witryny. Kontynuując korzystanie z tej witryny, zgadzasz się na używanie przez nas plików cookie.
Akceptować
Политика конфиденциальности