Cennik napraw w HelppA

W moim MacBooku nie działa podświetlenie! Dlaczego??

© "HelppA" Serwis

MacBook pro Flexgate

Problem z podświetleniem może wystąpić w każdym modelu, ale najczęściej pojawia się w modelach A1706, A1707, A1708. Rozwiązanie można znaleźć tutaj – 

Jak rozpoznać uszkodzone podświetlenie w MacBooku

Poza oczywistymi wadami wyświetlacza użytkownicy często skarżą się, że podświetlenie ich MacBooka przestało działać. Obraz wydaje się tam być, ale jest bardzo ciemny. Ale nie trwa to długo. Po czasu obraz znika całkowicie. A raczej znika podświetlenie. Ale co widzisz w całkowitej ciemności? Dzisiejszy artykuł poświęcony jest właśnie temu problemowi.

Jakie są objawy?

MacBook pro podświetlenie

MacBook może wykazywać jedno lub kilka z następujących zachowań:

  1. Podświetlenie wyłącza się po otwarciu pokrywy pod pewnym kątem: Wyświetlacz działa dobrze, gdy tylko otworzysz pokrywę, ale nagle staje się czarny, gdy otworzysz go do końca. Po zmniejszeniu kąta nachylenia pokrywy ponownie się włącza. Jest to osobliwe zachowanie i jest to wyraźny wskaźnik uszkodzonego kabla Flex.flexgate
  2. Gdy pokrywa jest podniesiona o około 40 stopni, podświetlenie nie włącza się – to również wskazuje na problem z podświetleniem. A raczej z kablem podświetlenia.

Nierównomierne podświetlenie, zaciemnienie niektórych obszarów lub miganie to również oznaki, że należy wezwać centrum serwisowe w celu postawienia diagnozy.

  1. Kompletna awaria podświetlenia: Jest to, tak jakby, ostatni etap, w którym podświetlenie jest całkowicie wyłączone. Wyświetlacz wygląda na pusty (lub czarny?). Łatwo jest pomylić ten objaw z innymi usterkami, ponieważ pusty wyświetlacz może oznaczać różne rzeczy. Jeśli jednak przyjrzysz się uważnie lub poświecisz latarką w wyświetlacz, zauważysz, że w rzeczywistości nie jest on pusty. Będziesz w stanie zobaczyć zdjęcia i tekst na ekranie. To jest po prostu zbyt ciemne, aby być widoczne – co oznacza, że podświetlenie nie jest funkcjonalny.
  2. Błyski graficzne: To szczególne zachowanie jest nieco inne. Podświetlenie nie włącza się. Wyświetlacz pozostaje jasny, ale wykazuje zakłócenia graficzne – może zacząć wyświetlać negatywne kolory lub odcień pewnego koloru na całym ekranie, z pionową plamą o zmiennej jasności i kolorze.paski na ekranie macbooka

Wyświetlacz MacBooka to wielowarstwowy moduł składający się ze szkła, matrycy i podświetlenia LED. Podświetlenie znajduje się w dolnej części ekranu. Jeśli po włączeniu notebooka wyświetlacz pozostaje czarny, ale słychać, że MacBook włącza się i pracuje stabilnie, prawdopodobnie uszkodzone jest podświetlenie ekranu. Nawet jeśli podświetlenie nie działa w ogóle po włączeniu macbooka,

gdy na ekranie powinno pojawić się jabłko, przyświeć latarką do ekranu – być może uda Ci się zobaczyć jabłko. Dokładnie. Widać tylko sylwetkę. Ciemne jabłko na ciemnym tle. Ale uwierz mi, możesz to zobaczyć. Jeśli tak, wyświetlacz działa. Podświetlenie nie działa. Jeśli widać pasek podświetlenia na dole, gdy ekran robi się czarny, ale nic innego się nie dzieje, to wygląda na to, że samo podświetlenie działa… A problem może być różny – od problemów w obwodzie zasilania po uszkodzenie płyty głównej. Uszkodzeniu może ulec również sama matryca wyświetlacza.

Co to jest ten problem „Flexgate”?

Flexgate to nieoficjalny termin określający problemy związane z podświetleniem wyświetlacza spowodowane pęknięciem przewodu flex wyświetlacza. Ten przewód elastyczny łączy wyświetlacz z płytą logiczną sterownika (aka płytą T-CON). Jest to bardzo delikatna część. Ze względu na niedawną wadę konstrukcyjną, ma on tendencję do pękania z czasem w wyniku wielokrotnego otwierania i zamykania pokrywy.

Przyczyny utraty podświetlenia MacBooka

Istnieją dwa źródła tej usterki:

– Uszkodzenie samego podświetlenia LED, co zdarza się niezwykle rzadko;

– Przetarcie elastycznej listwy łączącej.

W pierwszym przypadku przyczyny mogą sięgać od wahań napięcia po uszkodzenia fizyczne i wnikanie wilgoci.

Usterka jest spowodowana cechami konstrukcyjnymi MacBooka w drugiej sytuacji, w niektórych modelach, . W modelach MacBook 12, MacBook Pro 13 i 15′′ wydanych po 2016 roku zastosowano krótszy kabel podświetlenia z powodu błędu inżynieryjnego. Który, ze względu na ciągłe użytkowanie, zużywa się szybciej niż we wcześniejszych modelach. Im szerzej otwierasz wyświetlacz – tym bardziej rozciągany jest kabel podświetlenia. I w końcu się rozdziera. Wada ta została oficjalnie uznana przez firmę za wadę konstrukcyjną. Apple uruchomił program bezpłatnej wymiany, który dotyczył tylko MacBooka Pro 13. Do tej pory program dotyczy tylko modeli MacBook Pro A1708 wydanych w 2016 roku. Program ten został wycofany dla innych modeli i wersji.

Których modeli MacBooków Pro dotyczy problem?

W 2016 roku firma Apple wprowadziła na rynek przeprojektowane komputery MacBook Pro z całkowicie nowym kablem Flexgate. Dlatego wydaje się, że problem Flexgate wpływa na każdy 13- lub 15-calowy model MacBooka Pro wyprodukowany w 2016 i 2017 roku (sprzedany między październikiem 2016 a lutym 2018). Idąc za kilkoma raportami, ma to głównie wpływ na modele Touch Bar.

Najnowsza generacja 2018 posiada nawet o 2mm dłuższe kable wyświetlacza, co mogłoby zapobiec niechcianemu zużyciu. Dopóki jednak firma nie odpowie nam na zaistniałą sytuację, nie będziemy mądrzejsi. Minusem jest to, że problem pojawia się dopiero po jakimś czasie, na starszych MacBookach po roku lub dwóch.

Jak mogę uniknąć problemu „Flexgate” w MacBooku Pro firmy Apple?

Prawda jest taka, że nawet jeśli problem Flexgate jest spowodowany usterką kabla, nie można go samodzielnie wymienić, a to już samo w sobie jest bardzo frustrujące. Kończy się na wymianie wyświetlacza i płyty T-CON, że łączy, ponieważ Apple pomyślał, że mądrze jest lutować kabel na obu końcach.

Jeśli chodzi o uniknięcie problemu Flexgate, po prostu trzeba wiedzieć, że każdy problem z kablem będzie wynikać z liczby razy otworzyć wyświetlacz, a nie prędkość. Jeśli pójdziesz dalej niż pod kątem 90º, będziesz po prostu naprężał kabel. Jednak ci, którzy próbowali używać swojego systemu z wyświetlaczem ustawionym pod kątem mniejszym niż 90º, powiedzą wam, jakie to niewygodne

Rozwiązanie można znaleźć tutaj –

up-arrow
rabat 10%
Używamy plików cookie, aby zapewnić najlepszą jakość korzystania z naszej witryny. Kontynuując korzystanie z tej witryny, zgadzasz się na używanie przez nas plików cookie.
Akceptować
Политика конфиденциальности